Forum Omladine DSS Barajevo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TVOJE IME - znacenje i poreklo...

+4
zvecarka
Joca Marinko Zlee
Direktor Direkcije
Dulence_Saviola
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Ned Maj 25, 2008 7:02 pm

Latinska poslovica **Nomen est omen** kaze nam da **Ime je znak**. Mozda je malo misticno, ali verujem da ime nosi neku moc da odredi ljudsku sudbinu. Ok,mozda nije svaki Srecko srecan, i svaki Radoje radan, ali mislim da ima neceg u tome. Nekome je dosta i to da ga inspirise lik i delo nekoga po kome je dobio ime. Naizgled to je sasvim obicna rec, cija funkcija nije nista osim identifikacije u siroj ljudskoj zajednici, ali ipak rec kojom pocinjemo sve u zivotu i po kojoj nas i i pamte kada nas ne bude, jer je ono ostaje za nama. Rimljani bili narod koji uopste nije imao maste, pa su imena davali po brojevima dece - Tercije treci, Kvintije - peti , mi Srbi spadamo u one narode koji su dobro pazili kakva imena daju potomstvu.

Eto tema da budemo radoznali i saznamo nešto više o imenima koja nosimo, ili o imenu neke drage osobe ili poznanika. Mozda ce neki od nas forumasa ili posetilaca uskoro postati i tate i mame, pa ajde da i njima malo pomognemo pri izboru imena...
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Ned Maj 25, 2008 7:41 pm

Moje ime starosrpsko ime koje vodi poreklo od reci kao sto su dusa ili
praznik Duhovi. Od davnina je rado davano deci jer se smatralo sinonimom dobrote i lepote. Takodje je u proslosti iskazivalo roditeljsku zelju da im deca dugo i lepo zive pa se sa ponosom davalo prvencima ili nosiocima porodicne loze.

Jedan od prvih i nama najpoznatijih nosilac ovog imena je svakako car Dusan Silni (**srpski car Stjepane**,iz pretkosovskog ciklusa), koji je ziveo u davnom 14.veku. Poreklom iz loze Nemanjica,u pocetku mu je ime bilo Dusana,ali je tokom njegove vladavine skraceno za jedno,poslednje slovo,pa je ostalo Dusan. (http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0%D0%BD_%D0%94%D1%83%D1%88%D0%B0%D0%BD ili http://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_Dusan klikni pa pod language idi na SRPSKI)

U narodnoj tradiciji dugo je vazilo za vladarsko ime,pa je izbegavano da se daje obicnoj deci.Ipak,od 19.veka i vremena procvata romantizma,ime Dusan je od milja uslo u siroku upotrebu svrstavajuci se u skupinu najomiljenijih narodnih imena o cemu i svedoci njihova danasnja upotreba.

U sirem i slobodnom tumacenju,mi ponosni vlasnici ovog imena nosimo ga i da bi bili ispunjeni i duhovnom i fizickom lepotom i dobrotom. Od ovog imena izvedena su imena Dule,Duki,Dulence,Duša, Dušana, Dušanka, Dušica, Duška i Duško.U Hrvatskom jeziku izvedenice su Duja, Dujo, Dula, a srecu se i u slovackom i u ceskom.

Poznati Dusani: Dusan Kovacevic (dramski pisac i reditelj),Dusan Dule Savic (fudbaler),Dusan Makavejev (filmski reziser).Jedan od naših najpoznatijih neuropsihijatara dr Dušan Kosović ,a Dušan Veličković, najpoznatiji srpski astrolog.
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Direktor Direkcije Pon Maj 26, 2008 12:24 am

ALEKSANDAR
Direktor Direkcije
Direktor Direkcije
Iskusan član
Iskusan član

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 21
Datum upisa : 23.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Joca Marinko Zlee Pon Maj 26, 2008 12:37 am

RAMBO
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Gost Pon Maj 26, 2008 3:05 am

Joca Marinko Zlee ::RAMBO

,,by Joca Marinko Zlee on Tue Apr 29, 2008 1:36 am

Meni forum sluzi da procitam neku zanimljivu temu, da probam da ucestvujem u nekoj diskusiji
,,


čini mi se da sam negde pročitao da je neko napisao
avatar
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Joca Marinko Zlee Pon Maj 26, 2008 3:17 am

nevski ::
Joca Marinko Zlee ::RAMBO

,,by Joca Marinko Zlee on Tue Apr 29, 2008 1:36 am

Meni forum sluzi da procitam neku zanimljivu temu, da probam da ucestvujem u nekoj diskusiji
,,


čini mi se da sam negde pročitao da je neko napisao

Da, ja sam to napisao, ne cini ti se. A sto si to citirao?
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od zvecarka Pon Maj 26, 2008 3:34 am

Znam ja! Treba da ucestvujes....
zvecarka
zvecarka
Antički filozof
Antički filozof

Ženski TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1137
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Joca Marinko Zlee Pon Maj 26, 2008 3:58 am

zvecarka ::Znam ja! Treba da ucestvujes....

A!!!!
Znaci, vazno je ucestvovati.
OK.
JOVAN potice iz grckog "Ioan, Ioannes", izvorno iz starohebrejskog "Yohanan", u znacenju "Bog je milostiv". Od starine je sveprisutno medju hriscanskim svetom. Pocevsi od Jovana Krstitelja, koji je Isusa krstio na reci Jordan, i Jovana, apostola i pisca cetvrtog Jevandjelja, Jovan je bilo cesto ime vizantijskih i nikejskih careva, znacajnih teologa, vrhovnih poglavara rimokatolicke crkve.
Ime Jovan se nalazi u kalendaru imena Srpske pravoslavne crkve, a i biblijsko je.
U Rusiji sam Ivan. U Nemackoj Johan. U Engleskoj i Americi sam Dzon. U Spaniji sam Huan. U Poljskoj, Ceskoj i Slovackoj sam Jan, u Madjarskoj sam Janos. U svetu filma sam Rambo. U svetu glasne rok muzike i u drustvu propalih bubnjara sam Zlee. Za prijatelje sam Marinko. Na forumu ponosne omladine DSS sam Joca Marinko Zlee.
Jedan od najpoznatijih istorijskih Jovana(Ivana) je prvi krunisani ruski car Ivan IV Vasiljevič Grozni.
Od imena Jovan izvedeno je mnogo muskih i zenskih imena: Vanja, Iva, Ivana, Ivanka, Ivanko, Ivko, Ivka, Ivkica, Ivo, Ivona, Jova, Jovanca, Jovica, Jovisa, Jovanka, Jovo, Joja, Jole, Joca, Joco.
Najcesci nadimci Jovanovi su: Joca, Jole, Jova, Jovo, Vanja, Jodza, Vane, Joka.
Eto, to je moje ime, i ja ga volem.
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Pon Maj 26, 2008 7:50 am

Direktor Direkcije ::ALEKSANDAR

Aleksandar, jasno grčkog porekla,od Alexandros , tj alexo, alexein - "braniti, štititi" + andros - "muškarac", znaci **Zastitnik ljudi** ili **Zastitnik naroda** rasprostranjeno i kod nas i u svetu . Mada u grckom mitologiji se srece i tumacenje da to oznacava licnost koja **pomaze ratnicima u nevolji**.

Svoju rasprostranjenost duguje grčkom vojskovođi Aleksandru Velikom (http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_the_Great) , ali i Aleksandru Nevskom Smile http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Nevsky

Skraćeni oblici Aca, Sale, Aljoša,Coa,na nemackom bi bio Alex, Lex, Xander. Na enlgleskom Alec, Sander, Sandy. Po-ruskij. Aleksej. Mađarski Šandor.
ženski oblici Alexis, Alexandra, Alessandra, Sandra,Sanja....

Znaci jakoo je rasprostranjeno, evo liste u kojim se sve oblicima javlja u razlicitim oblicima:

Albanian – Aleksandër, Aleks, Sandër, Skëndër, Skender
Amharic – Eskender
Arabic – الاسكندر / اسكندر (Iskandar), Skandar, Skender
Belarusian – Аляксандp (Aliaksandr), Алeсь (Ales'), Алелька (Alyel'ka)
Bosnian – Aleksandar, Aco, Saša, Aleksa, Sandro
Bulgarian – Алeксандъp (Aleksander), Сашо (Sasho)
Catalan – Alexandre, Àlex, Xandre
Croatian – Aleksandar, Aco, Acika, Saša, Sale
Danish – Aleksander, Alexander
Dutch – Alexander, Alexandra, Alex, Alexia, Lex, Sander, Sanne, Sandra, Xander, Wander, Aleksander
English – Alexander, Alec, Alex, Lex, Sandy, Andy, Alexis, Alexa, Alexandria, Alexandra, Sandra, Al, Sasha, Ali, Lexxi, Zander, Xander, Sashi, Eck
Estonian – Aleksander, Sander, Sass, Alexander (rare)
Finnish – Aleksanteri, Aleksi, Santeri
French – Alexandre, Alexis, Alex
Galician – Alexandre, Álex
German – Alexander (short: Alex, Ali, Akki)
Greek – Αλέξανδρος (Alexandros), Αλέξης/Αλεξία (Alexis/Alexia), Αλέκος/Αλέκα (Alekos/Aleka), Άκης (Akis)
Hebrew – אלכסנדר (Alexander)
Hindi – Hindustani – Sikandar
Hungarian – Sándor
Icelandic – Alexander
Irish (Gaeilge) – Alasandar
Italian – Alessandro, Leandro, Ale, Sandro, Alessio
Kazakh – Ескендiр (Yeskendir)
Kyrgyz – Искендер (İskender)
Lithuanian – Aleksandras
Macedonian – Александар (Aleksandar), Алек (Alek), Аце (Atse), Ацо (Atso), Ацко (Atsko), Сашо (Sasho)
Malay – Iskandar
Malayalam – ചാണ്ടി (Chandy)
Maltese – Lixandru
Norwegian – Alexander, Aleksander, Sander
Persian – اسكندر (Eskandar)
Polish – Aleksander, Alek, Olek, Aleks, Aleksandra, Ola
Portuguese – Alexandre, Alexandro (rare), Alexandra, Xana (feminine), Xano, Alex, Xande, Xanocas
Romanian – Alexandru, Alec, Alex, Alle, Alecu, Sandu, Lixandru
Russian – Александp (Aleksandr), Алик (Alik), Саша (Sasha), Саня (Sanya), Санёк (Sanyok), Шура (Shura), Шурик (Shurik)
Sanskrit language – Alekchendra
Scots Gaelic – Alasdair, Alastair, Alistair, Alisdair
Serbian – Александар, Аца, Саша, Алексa – Aleksandar, Aca, Saša, Aleksa
Slovenian – Aleš, Sandi, Sanja, Sandra, Saša, Sašo
Spanish – Alejandro, Alexander, Alexis, Alex, Ale, Alejo, Jandro
Swedish – Alexander
Turkish – İskender
Ukrainian – Олександр (Oleksandr), Сашко (Sashko), Олелько (Olelko, rare), Олесь(Oles), Лесь(Les)
Urdu – Hindustani – Sikandar
Urdu – Pakistani – Sikander ("Sikander-e-Azam" is "Alexander the Great")
Uzbek – Iskandar
Yiddish – סענדער – Sender, Senderl
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Pon Maj 26, 2008 7:56 am

Rambo ne znam nista o poreklu tako da bi uslo u red izmisljenih imena, pretpostavljam da je trebalo jednostvano i lako za pamcenje a i zvucno, znaci za potrebe holivuda, ali sinonim je za osbu koja je mirna i dobrocudna, ali jako opasna kada joj stanes na zulj ili kada si zloca.
Znam jedino da je uz Asfaltimir to jedno od modernijih imena

Asfaltimir - Savremeno ime nastalo kao plod zadovoljstva i duševne ispunjenosti stanovništva , nakon izgradnje puteva sa savremenom tehnikom, u seoskim sredinama
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Pon Maj 26, 2008 8:05 am

+ za Jovana dodao bih da tumaci se kao **Bog je dobar** i **Gospod se smilovao** , i jeste biblijsko, ali novozavetno ime
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Admin Pon Maj 26, 2008 9:09 am

VOJISLAV

Staro slavenosrpsko ime. Složeno je od osnova sa značenjem "vojnik" ( u starom značenju "borac") + "slava". Među poznatijim iz prošlosti tako se nazivao zetski knez koji je podigao ustanak protiv Vizantije.
Pobedom nad Vizantincima u planinskim klancima Zete 1042. godine, knez Vojislav oslobodio je Zetu i zavladao Travunijom i Zahumljem. Od ovog imena izvedena su imena Voislav, Voislava, Voja, Vojislava, Vojislavka, Vojica i Vojo.


p.s. Godinama sam bio jako ponosan sto nosim ime kneza Vojislava i cinjenicu da je uspeo mudroscu i vojnom taktikom da pobedi u klancima Zete mnooogo nadmocniju vojsku (nesto kao spartanci Smile), mada sam u zadnje vreme postao mnogo veci pacifista pa mi je sada mnogo blizi pisac Vojislav

Istina gde je?... Idi svojom stazom
Al' poznaj sebe, pa da poznaš nju;
Koračaj mirno po uskom putu,
I budi skroman - istina je tu


Poslednji izmenio Admin dana Pon Maj 26, 2008 4:45 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Admin
Admin
Administrator foruma
Administrator foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 401
Lokacija : Rectus Silva
Datum upisa : 19.02.2008

http://www.direkcijabarajevo.co.rs/

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Piksi Pon Maj 26, 2008 11:17 am

MARINA
Ime Marina izvodi poreklo iz latinskog "marina" u znacenju "morska" sto je bio atribut Afrodite, za koju se smatralo da je zastitnica mornara. Stanista su joj bila na brojnim ostrvima u Sredozemnom moru gde su joj mornari prinosili darove. Kalendarsko je ime. Istorijski izvori svedoce da su se ova imena pocela javljati vrlo rano, jos u 13. veku.

Srodna imena su: Mara, Maja, Marijana, Marica, Marinela, Marineta, Mariora, Marita, Masa, Mirjam, Rija...
Piksi
Piksi
Antički filozof
Antički filozof

Ženski TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 1409
Godina : 38
Lokacija : Beljina
Zanimanje : Student koji radi... Extra
Datum upisa : 21.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Rajka Pon Maj 26, 2008 5:08 pm

Rajka

Starosrpsko ime, izvedeno od osnove reči raj, sinonim za blaženstvo, uživanje. prenosno značenje ispunjena najvećom radošću i zadovoljstvom.
Rajka
Rajka
Veteran
Veteran

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 185
Datum upisa : 07.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od zvecarka Pon Maj 26, 2008 5:44 pm

Nevena-Ime domaćeg podrijetala. Naziv ukrasne biljke uzet je za lično ime. Potiče iz novijeg vremena kada se u narodu razvio običaj davanja imena po nazivu cveća. Po narodnom običaju izbor cvetnog imena predstavlja izraz roditeljske želje da dete bude pre svega lepo, nežno, milo, ljupko i prefinjeno.
zvecarka
zvecarka
Antički filozof
Antički filozof

Ženski TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1137
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od zvecarka Pon Maj 26, 2008 5:49 pm

Jelena-Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog "Elene, Helene", izvorno iz "hele" u značenju "sunčeva svetlost, sjajna, blistava". Prema helenskoj legendi to je bilo ime najlepše žene sveta, kćerke Zevsa - Labuda i Lede, sestre Kastora i Poluksa. U Homerovoj Ilijadi, lepu Jelenu, ženu spartanskog kralja menelaja ugrabio je trojanski princ Paris, sin trojanskog kralja Prijama i zbog toga je vođen dugi i krvavi Trojanski rat. U kalendar je ušla druga Jelena, supruga rimskog cara Konstantina Velikog, koji je Milanskim ediktom proglasio opštu versku tolerancijui time prvi ukinuo progone hrišćana. Zbog toga su Konstantin i Jelena proglašeni za svetitelje. Od najstarijih pisanih izvora do danas veoma je često kod svih hrišćanskih naroda.


Poslednji izmenio zvecarka dana Pon Maj 26, 2008 11:24 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
zvecarka
zvecarka
Antički filozof
Antički filozof

Ženski TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1137
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Pon Maj 26, 2008 5:56 pm

Rajka ::Rajka

Starosrpsko ime, izvedeno od osnove reči raj, sinonim za blaženstvo, uživanje. prenosno značenje ispunjena najvećom radošću i zadovoljstvom.

To postaje sve redje ime, a najvise ljudi je dobilo ovo ime tokom sezdesetih godina,evo da prikazemo i graficki:

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Rajka_pov


Ime se najcesce daje sa zeljom da dete kroz zivot uziva kao u Raju. Da si kojim slucajem bila Radmila, onda bi te zanimalo da je znacenje tog imena u recima radost + mila, dakle radujemo se što se rodila, da se raduje u životu, da bude radna i mirna.
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Pon Maj 26, 2008 6:00 pm

zvecarka ::Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog "Elene, Helene", izvorno iz "hele" u značenju "sunčeva svetlost, sjajna, blistava". Prema helenskoj legendi to je bilo ime najlepše žene sveta, kćerke Zevsa - Labuda i Lede, sestre Kastora i Poluksa. U Homerovoj Ilijadi, lepu Jelenu, ženu spartanskog kralja menelaja ugrabio je trojanski princ Paris, sin trojanskog kralja Prijama i zbog toga je vođen dugi i krvavi Trojanski rat. U kalendar je ušla druga Jelena, supruga rimskog cara Konstantina Velikog, koji je Milanskim ediktom proglasio opštu versku tolerancijui time prvi ukinuo progone hrišćana. Zbog toga su Konstantin i Jelena proglašeni za svetitelje. Od najstarijih pisanih izvora do danas veoma je često kod svih hrišćanskih naroda.

Mislim da se kod nas ovo ime pre daje da bude lepa kao jela,a lepa i slavna kao Lepa Jelena
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Pon Maj 26, 2008 6:04 pm

Piksi ::MARINA
Ime Marina izvodi ....Srodna imena su: Mara, Maja, Marijana, Marica, Marinela, Marineta, Mariora, Marita, Masa, Mirjam, Rija...

Ime Maja je po mesecu maju, dakle da bude lepa kao maj mesec, znaci rođena u maju, ne verujem da je bas izvedeno od Marina
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Joca Marinko Zlee Pon Maj 26, 2008 7:53 pm

Admin ::VOJISLAV

Staro slavenosrpsko ime. Složeno je od osnova sa značenjem "vojnik" ( u starom značenju "borac") + "slava". Među poznatijim iz prošlosti tako se nazivao zetski knez koji je podigao ustanak protiv Vizantije.
Pobedom nad Vizantincima u planinskim klancima Zete 1042. godine, knez Vojislav oslobodio je Zetu i zavladao Travunijom i Zahumljem. Od ovog imena izvedena su imena Voislav, Voislava, Voja, Vojislava, Vojislavka, Vojica i Vojo.


p.s. Godinama sam bio jako ponosan sto nosim ime kneza Vojislava i cinjenicu da je uspeo mudroscu i vojnom taktikom da pobedi u klancima Zete mnooogo nadmocniju vojsku (nesto kao spartanci Smile), mada sam u zadnje vreme postao mnogo veci pacifista pa mi je sada mnogo blizi pisac Vojislav

Istina gde je?... Idi svojom stazom
Al' poznaj sebe, pa da poznaš nju;
Koračaj mirno po uskom putu,
I budi skroman - istina je tu

Nemoj da mislis da te zezam, i da se salim, Vojislav, pesnik, jedan je od mojih omiljenih, a njegova pesma "Vojnicko pismo" verovatno najbolja nasa rodoljubiva pesma.
Nije tema, ali ako nadjes tu pesmu negde, okaci je molim te u neku temu.
Hvala, Vojo Srbine.
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Piksi Uto Maj 27, 2008 10:15 am

Dulence_Saviola ::Moje ime starosrpsko ime koje vodi poreklo od reci kao sto su dusa...

Bravo, svaka cast kumu!


Poslednji izmenio Admin dana Uto Maj 27, 2008 10:30 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : Ispravljen kôd)
Piksi
Piksi
Antički filozof
Antički filozof

Ženski TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 1409
Godina : 38
Lokacija : Beljina
Zanimanje : Student koji radi... Extra
Datum upisa : 21.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Dulence_Saviola Uto Maj 27, 2008 8:56 pm

Ime: BRANKA

Značenje: Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo od osnove “braniti” u starom značenju “boriti se”. Kao samostalno ime posvedočeno je u najranijem periodu istorije balkanskih Slovena. Biće da je još u slovenskoj prapostojbini izvedeno od imena Branislav. Kroz vekove a i danas jednako je omiljeno u narodu. Od ovog imena izvedena su imena Bane, Brana, Brane, Branko i Brano
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Night Walker Sre Maj 28, 2008 1:19 am

A ko će da nadje značenje mog Imena? i da postavi?
Night Walker
Night Walker
Antički filozof
Antički filozof

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Odss-v11
Broj poruka : 1256
Zanimanje : Student
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Admin Sre Maj 28, 2008 1:30 am

Night Walker

Izvedeno od starosaksonske reci Johnny Walker. Oznacava stanje tela i duse kada se u po noci vracate kuci odvaljeni od Johnny Walkera pa zbog toga ime Johnny jednacenjem univerzuma sa momentom zen-a prelazi u Night. Daje se iskljucivo deci koja se od malena uce da uzivaju u radostima zivota gum
Admin
Admin
Administrator foruma
Administrator foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 401
Lokacija : Rectus Silva
Datum upisa : 19.02.2008

http://www.direkcijabarajevo.co.rs/

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Joca Marinko Zlee Sre Maj 28, 2008 1:47 am

Admin ::Night Walker

Izvedeno od starosaksonske reci Johnny Walker. Oznacava stanje tela i duse kada se u po noci vracate kuci odvaljeni od Johnny Walkera pa zbog toga ime Johnny jednacenjem univerzuma sa momentom zen-a prelazi u Night. Daje se iskljucivo deci koja se od malena uce da uzivaju u radostima zivota gum

Kralju!!!!
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

TVOJE IME - znacenje i poreklo... Empty Re: TVOJE IME - znacenje i poreklo...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu