Forum Omladine DSS Barajevo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

5 posters

Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Admin Pon Maj 26, 2008 10:16 am

Hmm, znimljiv tekst koji bih podelio sa ostalima. Voleo bih da cujem i misljenja ostalih

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? F_n9127277554m_5481aa0

Poslednjih godina srpski pozdrav pobedi, salutiranje, uobičajeno se vrši sa tri raširena prsta: palcem, kažiprstom i srednjim prstom, a da se retko ko upitao šta ovaj pozdrav znači, odakle i od kada potiče. Oni koji su sebi zaista postavili ovo pitanje, došli su do vrlo neočekivanih saznanja.

Ako pitate samozvane «stručnjake» od kada se ovaj pozdrav koristi među Srbima, neretko će te dobti odgovor «oduvek», a ako ih pitate šta znači, reći će vam da tri prsta predstavljaju Svetu Trojicu. Istinitost ovih njihovih tvrdnji možemo vrlo lako proveriti. Ako je zaista istina da se ovaj pozdrav koristi «oduvek», za očekivati je da ga vidimo na slikama starih srpskih umetnika koji su dočaravali trenutke iz naše slavne istorije. Ako ne tu, a ono barem od kada se pojavio fotoaparat. Bilo bi vrlo prirodno videti oduševljene srpske borce posle Cerske ili Kolubarske bitke, ili posle proboja Solunskoga fronta kako pokazuju tri prsta. Međutim, takvih slika i fotografija nema.Čak ni u mnogobrojnim zapisima, bilo istoriografskim, socioliškim ili etnografskim, nigde nema ni slovca o ta tri prsta.

U tom slučaju krenimo i dalje, prema današnjici. Dolazimo do Drugog svetskog rata. Za očekivati je da ćemo ovakav pozdrav videti na mnoštvu fotografija boraca Ravnogorskog, četničkog, pokreta čiji «naslednici» najviše i koriste ovakav pozdrav. Ipak, ni tu se ama baš ni na jednoj slici ne vidi da iko pokazuje tri prsta, niti se i u jednom opisu nekog značajnog događaja pominje da je iko ikada pokazao tri prsta kao znak nekakvog oduševljenja. Interesantno je da to čak ne pominju ni stranci koji su u to vreme boravili u četničkim jedinicama. Nigde ništa o tri prsta kod Srba.

Ipak, uspeli smo pronaći neke izvore iz vremena Drugog svetskog rata, koji pominju, ili pokazuju ovakav pozdrav. Iznenađuje činjenica da ti izvori ne vode ka srpskim četnicima, ili bilo kojim drugim srpskim jedinicama, već na sasvim suprotnu stranu, ka hrvatskim ustašama. Naime, hrvatske ustaše, o kojima ne treba posebno trošiti reči, polagali su zakletvu svome «poglavniku» pred rimokatoličkim sveštenikom sa raširena tri prsta, palcem, kažiprstom i srednjim prstom, desne ruke. Ovakav pozdrav hrvatske ustaše preuzele su od nemačkih SS jedinica, mada se po nekim izvorima naslućuje da su Hrvati ovakav pozdrav koristili čak i u Prvom svetskom ratu.

Slično su zakletvu polagali i elitni srpski odredi u Drugom svetskom ratu, odredi Srpskog Dobrovoljačkog Korpusa. Sličnost je u tome što se podizala desna ruka i što su se mali i domali prst postavljali jednako kao i kod ustaša, ali tu se svaka sličnost završava. I kod jednih i kod drugih, mali i domali prst su spojeni i savijeni uz dlan, kod ustaša jer drugačije ne mogu da se rašire ostala tri prsta, a kod SDK-a da se pokaže jednistvo Božanske i ljudske prirode u Gospodu Isusu Hristu. Ratnici SDK-a su zakletvu Kralju Petru II Karađorđeviću polagali sa spojenim palcem, kažiprstom i srednjim prstom, kao simbolom jedinstva Svete Trojice, upravo onako kako se pravoslavni osenjuju časnim Krstom.

Poreklo ovakvog korišćenja spojena tri prsta, kao i malog i domalog spojenih i savijenih na dlanu, potiče još iz četvrtoga veka, i vremena Svetoga Meletija Arhiepiskopa antiohijskoga. U to vreme su se Hrišćani borili sa arijanskim jereticima. Između ostaloga, spor oko prirode Gospoda Isusa Hrista doveo je i do toga da Arhiepiskop Antiohijski Meletije rukom dočarava prisutnima na Saboru trojično jedinstvo Božije. Kada je Arhiepiskop Meletije spojio tri prethodno raširena prsta, iz njih se vide svetlost kao munja.

Prvo razdvajanje prstiju, «razdvajanje Svete Trojice» kod Srba desilo se početkom devedesetih godina prošloga veka, i za to je najodgovorniji tadašnji vođa opozicije Vuk Drašković. Od vremena uspona Draškovića Srbi zaboravljaju stari hrišćanski pozdrav sa spojena tri prsta i uzimaju antihrišćanski sa razdvojena tri prsta. Na ovo su upozoravali i različiti četnički listovi u emigraciji, ali i razne omladinske nacionalne organizacije u otadžbini. Ostaje nam nada da će budući naraštaji imati uši da čuju upozorenja koja im danas upućujemo, te da ćemo odbaciti ovakav način salutiranja i obnoviti pravoslavni pozdrav koji koristimo već duže od hiljadu godina.

Autor: Nemanja Mrđenović

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? F_n8122442943m_efc8049
Istina o tri prsta?!? Sta mislite? F_n8122442943m_18436e3Istina o tri prsta?!? Sta mislite? F_n8122442943m_b651a8aIstina o tri prsta?!? Sta mislite? F_n8122442943m_198927a
Admin
Admin
Administrator foruma
Administrator foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 401
Lokacija : Rectus Silva
Datum upisa : 19.02.2008

http://www.direkcijabarajevo.co.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Dulence_Saviola Pon Maj 26, 2008 10:22 am

Sjajan tekst, meni je deda govorio da je cetnicki,ali vidim da je stvar slozenija. Draskovicu je trebao simbol, tj salutiranje i rasirena tri prsta su mu dobro dosla, a u vremenima izgradnje ili ponovnog budjenja nacionalnog identita uvek se javi neki kic sumnjivog porekla.

Opet, mislim da nije toliko bitna istorija koliko ono sto taj pozdrav za nas danas predstavlja. Hitler je preuzimao skoro svu simboliku od Rimljana i zbog Hiltlera svi ti gestovi i znaci su postali nesto sto se opreznije koristi. Prihvatili smo rasirena tri prsta kao nacionalni pozdrav, kao sto su nam i tri poljupca svojstveni. Da ne pominjem da njime iritiramo druge (Hrvate) pa je nekima zbog toga narocito mio.
Mislim da bi iskorenjivanje ovog obicaja ipak bila borba sa vetrenjacama, iako bih posle ovog teksta voleo da se vratimo izvornom pozdravu.


Poslednji izmenio Dulence_Saviola dana Pon Maj 26, 2008 10:31 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Admin Pon Maj 26, 2008 10:28 am

Naravno, zelim da ovo proverim detaljnije pre nego donesem neki sud o tome. Ali ne bi me cudilo da je samo marketinski potez koji se odomacio. Nesto kao sajkaca koja je postala brand Srbije a cini mi se da se pojavila tek tokom I svetskog rata
Admin
Admin
Administrator foruma
Administrator foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 401
Lokacija : Rectus Silva
Datum upisa : 19.02.2008

http://www.direkcijabarajevo.co.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od zvecarka Pon Maj 26, 2008 11:41 pm

Cestitke za tekst.... Jako poucan a ako saznas jos nesto molim te podeli sa nama jer me bas interesuje....
zvecarka
zvecarka
Antički filozof
Antički filozof

Ženski Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Odss-v11
Broj poruka : 1137
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Admin Uto Maj 27, 2008 12:25 am

Hvala zvecke, bilo mi je jako zanimljivo i iznenadjujuce da ovo procitam. Cim stignem potrazicu jos malo o toj temi
Admin
Admin
Administrator foruma
Administrator foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 401
Lokacija : Rectus Silva
Datum upisa : 19.02.2008

http://www.direkcijabarajevo.co.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Joca Marinko Zlee Uto Maj 27, 2008 2:10 am

Bravo, cika Vojo. Ja sam o ovome citao, i gledao sam jedan film(Zveki donecu ti ga, obecavam) koji se zove "Zig zveri". U njemu je filmovano sve ovo sto si ti napisao. Srpski vojnici su zakletvu polagali sa podignutom rukom, i spojena tri prsta. Tacno je da predstavlja Sveto Trojstva, Boga Oca, Boga SIna i Boga Duha Svetoga, i samim sirenjem ta tri prsta razjedinjuje se simbolizovano Sveto Trojstvo. Do toga je doslo posle Prvog svetskog rata.
Nama je to brzo preslo u naviku, i sa tri prsta kao simbolom pokusavamo da pokazemo pripadnost Srbiji. Gresimo vrlo cesto. Postoji prorocanstvo koje kaze da dok pri pozdravu ne skupimo tri prsta, postojace razlike i medjusobna mrznja medju nama Srbima.
Sportisti, politicari, pevaci, vojskovodje i narodne vodje su nam taj trend nametnuli, tako da ja krivca trazim u njima.
Jos jednom, bravo Vojo
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od zvecarka Uto Maj 27, 2008 2:13 am

Joco drzim te za rec i ocekujem film jer zaista zelim da ga pogledam...Unapred zahvalne... Thumbs up
zvecarka
zvecarka
Antički filozof
Antički filozof

Ženski Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Odss-v11
Broj poruka : 1137
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Joca Marinko Zlee Uto Maj 27, 2008 2:24 am

Hocu, majke mi, veruj mi da sam zaboravio u onim danima kampanje.
Izvinjavam se
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Admin Uto Maj 27, 2008 2:32 am

Imam ga ja (film Zig Zveri), mada ga nisam jos pogledao


Poslednji put izmenio Admin dana Uto Maj 27, 2008 3:40 am, izmenio ukupno 2 puta
Admin
Admin
Administrator foruma
Administrator foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 401
Lokacija : Rectus Silva
Datum upisa : 19.02.2008

http://www.direkcijabarajevo.co.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Joca Marinko Zlee Uto Maj 27, 2008 3:33 am

Pogledaj obavezno
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Čiča Sre Maj 28, 2008 3:25 am

Joca Marinko Zlee ::Bravo, cika Vojo. Ja sam o ovome citao, i gledao sam jedan film(Zveki donecu ti ga, obecavam) koji se zove "Zig zveri". U njemu je filmovano sve ovo sto si ti napisao.
Сигурно говоримо о истом филму Дигитални анђео или Жиг звери.Ви сте синоћ на форуму о томе писали а ја изгубио цео дан,иако имам испит за два дана,да бих дошао до тог филма.Добио сам га од пријатеља са Новог Београда иако у филму не стоји ко је благословио тј.одобрио филм од стране наше цркве,гледајући филм долази се и до логичког закључка .Које је упућенији а видим да су ту неки то јест госпон Јоца најпопуларнији форумовац ,бивши богословац зна да то постоји и да колоко год ми желели да то пренебрегнемо не мислећи на то, то нас једноставно чека и све води ка томе .То и није филм то је више неки документарац типа документараца Националне географије.Гледао сам га синоћ,не препоручујем да се гледа баш у позне сате,јер то није хорор филм,хорор одгледаш па и спаваш,ово је реалан живот ово се нама дешава тј.дешава ће се.У Православљу званичним новинама српске православне цркве,већ се дуго пише о томе везано и за нове личне карте и пасоше који ускоро стижу.Покретане су већ и неке акције од стране неких покрета ,,За живот без жига'' Александар Павић, ,,Двери српске'', донет је Правилник о новим личним картама којим се омогућава да се одбије чип,тј.,,контактни микроконтролер''.Пошто је тема доста шкакљива и не баш тако лако објашњива и захтева учешће како информатичара ,правника ,богослова,социолога,лекара итд, најбоље је када се доноси суд у вези овога добро,изанализирати све аспекте и тек онда донети неки суд.


Poslednji izmenio Admin dana Sre Maj 28, 2008 1:58 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : Ispravljen kôd)
Čiča
Čiča
Iskusan član
Iskusan član

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 33
Lokacija : Barajevo-Guncate
Datum upisa : 12.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Čiča Sre Maj 28, 2008 3:49 am

Текст који је админ поставио а потписан је са Немања Мрђеновић, ако говоримо о момку који тренутно живи у Сиднеју 83.годиште,онда је то ок. Иначе велики потенцијал,веома је рано почео да се занима за своју културу и нацију и написао једну малу књижицу веома лепу ,,ПРИЛОЗИ ЗА НОВО НАЧЕРТАНИЈЕ'', о српском националном итересу данас преко потребном.Ако је неко заинтересован да је прочита а не верујем да је има по библиотекам,да је не би куповао и трошио своју цркавицу ,нека ме контактира преко Дулета нашег новог одборника или ти може да сврати на стрелиште сваког дана после 19.часова где ја вежбам.
Čiča
Čiča
Iskusan član
Iskusan član

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 33
Lokacija : Barajevo-Guncate
Datum upisa : 12.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Čiča Sre Maj 28, 2008 3:53 am

A da zaboravio sam ako nekom treba i film,mada vidim da ga neki već imaju.
Čiča
Čiča
Iskusan član
Iskusan član

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 33
Lokacija : Barajevo-Guncate
Datum upisa : 12.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Joca Marinko Zlee Sre Maj 28, 2008 4:01 am

Čiča ::Текст који је админ поставио а потписан је са Немања Мрђеновић, ако говоримо о момку који тренутно живи у Сиднеју 83.годиште,онда је то ок. Иначе велики потенцијал,веома је рано почео да се занима за своју културу и нацију и написао једну малу књижицу веома лепу ,,ПРИЛОЗИ ЗА НОВО НАЧЕРТАНИЈЕ'', о српском националном итересу данас преко потребном.Ако је неко заинтересован да је прочита а не верујем да је има по библиотекам,да је не би куповао и трошио своју цркавицу ,нека ме контактира преко Дулета нашег новог одборника или ти може да сврати на стрелиште сваког дана после 19.часова где ја вежбам.

Ja sam zainteresovan za knjizicu, tako da se dogovaramo ovih dana. Hvala, Cica
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Čiča Sre Maj 28, 2008 4:10 am

Joco kad budeš imao vremena,ti navrati,ako ne budem ja tu biće neko od momaka iz kraja tako da te knjižica čeka kolko več sutra.Pozdrav.
Čiča
Čiča
Iskusan član
Iskusan član

Muški Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty
Broj poruka : 33
Lokacija : Barajevo-Guncate
Datum upisa : 12.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta?!? Sta mislite? Empty Re: Istina o tri prsta?!? Sta mislite?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu