Forum Omladine DSS Barajevo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Izbori u Crnoj Gori

4 posters

Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Narodnjak Sre Jan 28, 2009 12:43 pm

С обзиром да су избори у Црној Гори расписани за 29. март, занима ме шта мислите о свему томе, чију победу прижељкујете. Мој фаворит је Народна странка, Предрага Поповића. То је иначе и наша побратимска странка, са којом већ годинама имамо најбољу сарадњу.
Сада се прича да ће она можда у предизборну коалицију са странкама ДПС, Мила Ђукановића и СДП, Ранка Кривокапића. Колико је то паметно по њих не знам, осим ако тај улазак није условљен. Ако већ иду са њима требају направити компромис око службеног језика и око цркве. Ако се око тога договоре, немам ништа против да са њима уђу у владу. МОжда ће тако лакше помоћи Србима доле, као власт него као опозиција.
avatar
Narodnjak
Iskusan član
Iskusan član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 22
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Joca Marinko Zlee Čet Jan 29, 2009 5:21 pm

Mislim, iako nisam upoznat sa politickom scenom u CG, da Milo Djukanovic pobedjuje bez problema. U narodu je posle otcepljenja od Srbije ojacao sovinizam, a to je upravo ono sto Milo propagira, i svaki put ima sve vise glasova. Furace pricu CG u Evropi, i procice kao sto su zuti kod nas u Srbiji prosli, iako su cinili velike gluposti.
Dakle, nadam se da ce Narodna stranka dobro proci, mada mislim da nema neizvesnosti oko pobednika na izborima.
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Narodnjak Čet Jan 29, 2009 6:17 pm

Разговарах са неким људима из Црне Горе. Медојевић и Мандић су постигли договор, да заједно изађу на листу, сада следе разговори са Милићем из СНП, па онда са осталим председницима опозиционих странака. Овај пут цела опозиција излази уједињена на изборе!
avatar
Narodnjak
Iskusan član
Iskusan član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 22
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Joca Marinko Zlee Ned Feb 01, 2009 4:34 pm

Lepo. Dakle, ti mislis da je moguce svrgnuti Mila sa trona? Nadam se da ce moci. Mozda se opozicija u CG sprema za onakav potez kakav je opozicija kod nas preduzela 5. oktobra. Svi protiv jednog, da ga skinu, pa posle ce da se dogovaraju i svadjaju, cim ispune primarni cilj.
Ako do toga dodje, pitam se ima li sanse da se proglasi nevazecom odluka da se prizna nezavisnost Kosova?
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Sub Feb 14, 2009 11:25 pm

Људи нисте баш упознати са ситуацијом у Црној Гори....

Ја редовно пратим тамошња скупштинска заседања и са сигурношћу могу да кажем следеће. Као прво, ово да Народна странка хоће у коалицију са ДПС-ом је ноторна глупост. То би било најбоље илустровати примером да се у Црној Гори на иницијативу тамошњег министра полиције из ДПС-а (Јусуфа Каламперовића) тренутно води поступак за одузимање црногорског држављанства председнику народне странке Предрагу Поповићу јер је он узео и српско држављанство...

Иначе што се тиче јачине странака на недавним председничким изборима Вујановић је добио 51%, Мандић 22%, Медојевић 18.5% а Д.Милић из СНП-а 8%...е сад у међувремену су се односи мало променили, Мило је признао Косово... У последњој анкети коју сам гледао на РТЦГ, ДПС је имао 38, а СДП 7%.. Пошто се зна да они иду у коалицији то би требало да буде око 45%. Е сад, од тога одузмите мало јер ова телевизија навија за Мила, али додајте оно што ће Мило да покраде па ћете доћи отприлике на исто. Њихов проблем је што они ако не добију 50% ће јако тешко направити власт. Албанци ће их подржати али то неће бити довољно. За власт им треба и подршка коалиције Либерална Партија - Бошњачка листа. То је странка Бошњака који се на слажу са Милом (већина Бошњака гласа директно за ДПС) и либерала, остатка странке некадашњег лидера Славка Перовића који је први био за концепт независне Црне Горе који је Мило од њега украо... Та листа би хтела са Медојевићем али не и са српским странкама. Са друге сране њихова политика се заснива на супротстављању Милу...

Са друге стране ја мислим да би било много боље да опозиција на изборе изађе самостално, јер су се велике коалиције у Црној Гори показале неуспешне, посебно у последњих 7 година. Сетимо се само коалиције ЗА ЈУГОСЛАВИЈУ из 2001, окупила се цела опозиција а освојили су 30%. Неки разочарани Милов гласач би можда гласао за Медојевића али ако изађе у коалицији са Мандићем, тешко...

Искуство ме учи да је у прошлости Мило био довољно паметан да распише изборе тек кад је био сигуран да ће на њима победити. Он зна да ће криза у Црну Гору да стигне тек догодине, пошто то тамо зависи од туристичке сезоне а ова је била осредња, догодине че бити катастрофа... То објашњава журбу. Са друге стране можда је већ купио неку од опозиционих странака. То се не зна... Ипак нада умире последња. И Слоба је мислио да ће лагано да победи...
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Sub Feb 21, 2009 6:23 am

Ко год хоће да стекне иоле објективно мишљење о актуелној ситуацији у Црној Гори нека ОБАВЕЗНО погледа овај клип

http://www.istinaosasi.blip.tv/#1459418

Када то погледате онда схватите колико је илузорно очекивати било какву промену власти у Црној Гори....
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Ned Mar 29, 2009 8:44 pm

Дошо је и тај дан.... Дошао је дан избора, избора које су ОЕБС и Савет Европе оценили као недемократске, пред које су директори школа добили задатак да напишу који од њихових професора ће гласати за ДПС а који неће, и избори на којима 3 дана пред одржавање се објави анкета CEDEM-a која је по мени изузетно тенденциозна... Да појасним, ево прво анкете:

Istraživanje javnog mnjenja pokazalo je, kako je na konferenciji za novinare saopštio metodolog CEDEM-a Miloš Bešić, da se 51,2 odsto anketiranih izjasnilo da će glasati za koaliciju "Evropska Crna Gora". On tvrdi da ovaj podatak govori da će ta koalicija na izborima osvojiti apsolutnu vlast. Druga stranka po rejtingu je, prema CEDEM-ovom istraživanju, Socijalistička narodna partija, sa 16,8 procenata. Slijede Nova srpska demokratija sa 12 i Pokret za promjene sa 6,3 odsto, koji bilježi najveći pad u odnosu na prethodne parlamentarne izbore.
CEDEM-ovo istraživanje pokazalo je da se za savez Liberalne partije i Demokratskog centra opredijelilo 2,9 odsto građana, Srpsku nacionalnu listu 1,6, koaliciju "Bošnjaci i Muslimani zajedno jedno" 1,9, Narodnjačku koaliciju jedan procenat. Otadžbinska srpska stranka dobila je podršku 0,6 odsto anketiranih, Forca 0,3, Demokratska unija Albanaca 0,2, Crnogorski komunisti 0,3, koalicija demokratskog saveza i Albanske alternative 0,7 a Albanska alternativa-perspektiva 0,6 procenata.
Bešić je saopštio da se za koaliciju LP-DC ne može sa sigurnošću reći da li će ući u parlament i da je situacija potpuno otvorena.
Stranka penzionera i invalida biće najprijatnije iznenađenje predstojećih izbora, jer će, prema rezultatima istraživanja javnog mnjenja Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), najvjerovatnije izboriti parlamentarni status. Za SPICG se u CEDEM-ovoj anketi opredijelilo 3,5 odsto građana.

Уз подсећање да је цензус у ЦГ 3%, јасно је да ДПС жели улазак пензионера у парламент јер се у европској пракси показало да такве ''еснафске'' странке углавном не могу да угрозе власт, немају идеолигију па се лако продају и немају перспективу да ојачају. Такође по мојој процени та странка нема теоретске шансе да уђе у парламент тако да ДПС жели да се што више гласова распе како би их они као најјача листа у највећој мери покупили.
За СНП се зна да ће бити други, за НОВУ се зна да ће бити трећа и њихове проценте не бих смео да предвиђам међутим јасно је да се форсира идеја како ђе Медојевић да испуши, могуће је и да је тако али Мило жели да потпуно демотивише његово бирачко тело а зна се да он има највећу подршку међу апсинентима.
Коалиција Либералне партије и Демократског центра ја оцењена на 2.9% такође да би се демотивисали њени бирачи а то је коалиција која има исту идеологију као ЛДП у Србији и Мило зна да је то у перспективи странка која може да покупи његово ''грађанско'' бирачко тело.
Све остале странке котиране су далеко испод цензуса а смешни је то што се Народњачкој коалицији Предрага Поповића о којој је било речи даје 1%, Српској националној листи 1.6%... То су све странке на ивици цензуса, сумњам да ће баш све ући у парламент али нако од њих сигурно хоће. Ипак штета је што се гласови у тој мери расипају а циљ је да се бирачи свих тих странака а поготово народњака који такође имају лепу подршку међу апсинентима а остану код куће.
И на крај у коалиција ДПС, СДП, Бошњачка листа и Хрватска грађанска иницијатива 51.2%... Проценат који би требало да мотивише сваког бирача ДПС-а да изађе, јер само сви заједо могу да донесу апсолутну победу. Порука је јасна!

П.С. Милова коалиција зове се ''За Европску Црну Гору, да не уочава неко неку паралелу?
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Joca Marinko Zlee Pon Mar 30, 2009 1:16 pm

Toga sam se i plasio.
Zulu, kralju!!!!! Evropska Crna Gora i evropska Srbija..........hahahahaha......
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Pon Mar 30, 2009 2:08 pm

Избори су завршени а ја бих најрадије мало о ономе што сам писао пре месец ипо дана на овој теми, негде средином фебруара. Тада се још није знало ко ће и са ким изаћи на изборе, па је моја процена била да Мило има са СДП-ом 45%, и да му треба Бошњачка листа да би имао апсолутни влат. Као и сваки добар диктатор знао је да је њихова цена много мања пре него после избора па их је на време купио, као у осталом и Хрватску грађанску иницијативу па је лагано узео 51% (50.5 по ЦеМИ-ју)
Либерали на то нису пристали, раскинули су коалицију са бошњацима, и направили нову са Демократским центром, и на изборима освојили 2.6%, тј. 8600 гласова, док је за цензус потребно 9900...
Као што сам и очекивао пензионери нису прошли цензус а освојили су такође 2.6% гласова у великој мери заслугом горе поменуте анкете.
СНП је освојио баш колико је предвиђано, Нова је подбацила, за неких 2% па има око 10%, Медо је на 6% дакле све по старом... Очигледно је да је служба безбедности успешно поцепала странке које су биле опасне, Српска листа док је била јединствена добијала је (нпр на председничким изборима) 20%, а сад Мандић добије 10, Српска национална листа 1.3% и то је то... Медојевић је добијао по 12 % на парламентарним изборима а сад је добио упола, а онај отцепљени део није прешао цензус...
Остаје само нада да је Народњачка коалиција, велики пријатељ ДСС-а прешла цензус, освојила је тачно 9900 гласова, тј. тачно 3% и биквално 50 гласова ће одлучити да ли ће ући или не... Искрено сам скептичан јер украсти 50 гласова у ЦГ је најмањи проблем посебно имајући у виду да ако их не добије народњачка коалиција, они по Донтовом систему иду ДПС-у...
Дакле остварила се моја прогноза да ће гласови бити расути на странке које неће прећи цензус, па је на крају на њих отишло 12%, а ако Народњаци не уђу чак 15%. Више од пола тога покупио је Мило па ће у новом сазиву имати 60% мандата... Ипак оно што је најважније показало се да је анкета коју сам коментарисао намештена, да је настала у циљу да демотивише бираче да излазе а посебно да остави народњаке ван парламента. Овако Мило је добио 51%, опозиција 49% а сви причају да је одвалио изборе...
Ипак остајем при својој констатацији да је добро што није било јединствене листе јер би подела мандата била лов у мутном. Овако су се сви у новонасталој подели странака измерили, знају ко колико вреди па ће се следећи пут далеко лакше договорити око коалиције. А дан нових избора верујте ми није далеко, ЦГ је пред колапсом...
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Dulence_Saviola Pon Mar 30, 2009 6:10 pm

Kako je CG pod kolapsom ?
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Pon Mar 30, 2009 9:40 pm

Па види није под колапсом него је пред колапсом.
Објашњење је следеће: велике паре које се предходних година обрћу у Црној Гори стављене су у тамошње банке и инвестиционе фондове. Ти фондови и банке паре су инвестирале у тржиште некретнина које је било у ненормалном расту. Међутим цене су падом тражње са запада и из Русије почеле да падају па се десио супротан домино ефекат па је завладала паника у којој су сви почели да продају али нико више није хтео да купи. Квадрат стана у Бару је пре годину дана коштао 3000е а данас је 1500е. То је пад од 50% на забележен било где у свету. То је проузроковало огроман дефицит у пословању банака и фондова и оне се налазе пред банкротом. Мило је рекао да ће држава национализовати банке, али то неће решити проблеме, јер ће само дугови банака прећи на државу а ни држава нема пара... Оно што је најсмешније је да банкама помажу људи који су предходно извукли паре из тих банака као некада што су неки извукли паре од Језде и Дафине са све каматама, а помажу им тако што откупљују њихове акције јер им је загарантован профит кад држава те банке буде национализовала...
Са друге стране нема никаквих инвестиција из иностранства њиве које су странци куповали да праве хотеле блеје празне, фабрике су покуповали руси који су због ове кризе углавном финансијски пукли и сада проглашавају банкрот својих предузећа у Црној Гори и беже кући. Алуминијумски комбинат у Подгорици је већ пукао, али то је тек почетак... Сви се надају да ће туристичка сезона све да извуче, а по свим најавама биће гора него икада...
Људи једноставно не схватају да је Црна Гора финансијски болесна држава у којој је власт пунила буџет од пореза на промет некретнина. Сада када тога нема неће моћи ни да се исплаћују не зарађене просечне плате од 700е....
Нови избори следе веома брзо, ја се само бојим да на њима не буде употребљена сила... бекство мила у Аргентину делује ми као боља солуција.
(рекох Аргентину јер тамо беже усташе)
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Dulence_Saviola Pon Mar 30, 2009 11:41 pm

Jeziva analiza Smile
Iskreno, uvek sam se pitao sta to puni kasu CG sve ove godine,ali eto nikada te nisam pitao. Cak mi padalo na pamet da je sve to efekat slovodnog trzista kojeg nema u Srbiji... Smile
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Joca Marinko Zlee Uto Mar 31, 2009 12:45 pm

Bilo kako bilo, prosli su izbori, i ne mogu a da ne pomislim da razlika nije tako velika izmedju prvog i drugog.
Kada je pokraden referendum za otcepljenje, ne vidim zasto ta ista ekipa ne bi uradila slicno i sa ovim glasovima(da glasaju oni koji nisu izasli na biralista, ili pokojnici, ili ljudi koji zive u inostranstvu).
Prosto mi je neverovatno da je toliko malo ljudi protiv Mila i protiv svega sto on radi.
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Sre Apr 01, 2009 3:48 am

Па пази није тачно да је толико мало људи против Мила. Он је добио 51%, а сви остали заједно су добили 49% и то инсистирајући на критици Милове политике.... У Црној гори 1% изашлих на изборе је 3000 гласова тако да је јасно да ноје потребно много укрсати да би победио на изборима. Ипак на овим изборима није постојала теоретска шанса да се Мило скине, зато сам и рекао да би било добро да опозиција изађе самостално, да се измере ко колико вреди. А уосталом ово и није баш неки тренутак кад би било обро да се дође на власт... а паре тамо нису најгори вид притиска, шта је најгоре видећеш ако отвориш онај линк што сам оставио пар поустова изнад.
Иначе Дражен Милић је у праву кад каже да ће после ових избора у Црној Гори од 3 грађанина 2 бити против Мила а трећи ће бити незадовољан ситуацијом али ће за њега гласати јер га сматра ''оцем нације'' (на изборе изашло 66% људи, готово половина је гласала против њега, а остала трећина наводни апсиненти су или уцењени да не смеју да изађу, или су продали личне карте, или студирају и раде у иностранству....)
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Joca Marinko Zlee Sre Apr 01, 2009 9:16 am

Zulu, odgovori mi ti molim te.
Ovo pitanje postavljam kao totalni laik, zato nemoj da mi se smejes.
Da li je postojala sansa, da opozicija, odnosno koalicija suprostavljena Milu, da je kojim slucajem dosla na vlast, proglasi nevazecom odluku o priznavanju nezavisne drzave Kosovo od strane Milove vlasti?
Joca Marinko Zlee
Joca Marinko Zlee
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 1711
Godina : 39
Lokacija : Ovdi
Zanimanje : Student, ha
Datum upisa : 27.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Narodnjak Čet Apr 02, 2009 4:13 am

И ја бих поставио још једно питање. Ако да Бог па се на следећим изборима Милова власт коначно сруши, дал има шансе да се у Црној Гори врати српски језик као службени, да се укине црногорски, и да се укине она накарадна химна усташе Секуле Дрљевића и она измишљена Црногорска застава.... Лепо да се врате историјски симболи, изворна химна, а застава да буде тробојка, плава или плаветна боја на којој је црногорски грб беле боје!

Izbori u Crnoj Gori N1215098520300790913052

Оваква застава да буде државна!
avatar
Narodnjak
Iskusan član
Iskusan član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 22
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Čet Apr 02, 2009 11:40 pm

Јоца је први питао па њему морам прво и да одговорим.

Пази одговор на твоје питање зависи и од тога ко би чинио ту коалицију. У правном смислу свака наредна власт може да поништи политичке одлуке предходне власти, а кад је у питању признање Косова, црногорска скупштина је званично о томе расправљала у оквиру теме о убрзању европских интеграција. Дакле на крају те расправе изгласана је обичном надполовичном већином резолуција у којој се између осталог признаје независност Косова, док до успостављања дипломатских односа још није дошло јер Црна Гора тражи да се уставом Косова Црногорци званично прогласе националном мањином на Косову. Дакле било би довољно да нека нова црногорска скупштина донесе резолуцију у којој повлачи признање Косова и то би било то.
Е сад на почетку рекох да много тога зависи и од тога коби чинио ту владајућу коалицију. У суштини све опозиционе странке су против признавања независности Косова и Метохије, али донекле је то спорно са коалицијом Либерална страна- Демократски центар, која има 2.5% подршке па би сигурно морала да буде укључена у коалицију која би рушила Мила. Са друге стране та коалиција одбија да буде на истој листи са Странком српских народњака, са Отаџбинском српском странком и другим мање познатим листама које су ипак добиле 0.5-1.6% на овим изборима.. Било како било мислим да је повлачење одлуке о признавању Косова једна реална ствар ако Мило падне са власти, па чак и ако ова коалиција Либерала буде била укључена у власт јер ће они имати много важније приоритете неко да не дозволе повлачење те одлуке јер је то суштинско предизборно обећање свих просрпских странака па и СНП-а. Такође тиме би Црна Гора постала прва држава која је повукла признање независности, што би нашој дипломатији веома значило.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Pet Apr 03, 2009 12:32 am

Е сад што се Народњаковог питања тиче ту сам у много мањој мери оптимиста. Питања заставе, грба, химне и језика решене су Уставом Црне Горе па би за промену тих државних симбола било потребно 66% гласова у Скупштини. Оно што је најсмешније је да је то питање у многим земљама решено законом, а не уставом, између осталог тако је и у Србији (данас је на расправи у Скупштини био Закон о изгледу и начину употребе заставе, грба и химне), а тако је било иу Црној гори раније па је Мило још пре распада државе променио заставу Црне Горе, а сада је предвидео да је то уставно питање и да може да се мења само променом Устава...
Што се језика тиче буди уверен да се у скорије време Црногорски неће укидати, а Српске станке залажу се само за то да и Српски и Црногорски буду равноправни језици, а не да се што је тренутно случај као званични помиње само Црногорски а да се уз то констатује да су у употреби и други језици попут Албанског, Босанског и Српског. Оваква констатација дакле дефинитивно је неприхватљива.
Химна ће се такође јако тешко променити, а оно што је најспорније није сама химна него то што је њен текст измењен, па уместо: на Ловћену Његош спава најмудрија српска глава, сада пише најмудрија наша глава... Иначе која је по теби традиционална химна Црне Горе?
Наравно најлепше би било да се традиционални симболи врате, али објективно то би било могуће тек у другом, трећем мандату, па и Мило је тек после 12 година власти успео да стекне довољну подршку за измену симбола.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Narodnjak Pet Apr 03, 2009 2:42 am

Па гледај, ја бих највише волио да химна Црне Горе буде "Онамо намо", та химна је иначе била и званична у време док је Црна Гора била књажевина. А уколико није могуће да буде та химна, онда "Убавој нам Црној Гори", с тим што би могле да се измене речи где се спомиње краљ Никола... Или изворна народна песма "Ој свијетла мајска зоро", без стихова Секуле Дрљевића...

Данашњу заставу Црне Горе једноставно не познаје хералдика. Истина, постојале су црвене заставе, али оне су се искључиво користиле као војне, то су били ти алај барјаци, и сваки владар је имао свој алај барјак који је стајао у дворовима, и био је такође црвене боје. Али, орао није ни налик данашњем, био је увек беле боје!
Државна и народна застава Црне Горе, увек је била тробојка, у време док је Црна Гора била књажевина стајала је плаветна боја, а после док је била књажевина плава боја!

И Србија је у својој историји имала војне заставе, па на шта би личило кад би војна застава била проглашена за државну?!

Надам се да ће се у Црној Гори једном макар и за 100 година вратити традиционални симболи, какве је вековима имала.

Колико је мени познато осим српских странака и СНП је за повратак традиционалним симболима, иако су они грађанска странка!

ПзП сматра да се и тробојка и ова црвена застава требају равноправно користити!



па и Мило је тек после 12 година власти успео да стекне довољну подршку за измену симбола.

То питање није раније било актуелно. Мило је деведесетих година водио потпуно другчију политику, може се рећи просрпску! Он је међу првима предлагао да се 1993. усвоји химна "Онамо намо". Застава је била наравно тробојка, плаветне боје, а грб беле боји, историјски!
Тек после 2002. године у Црној Гори је акутелно питање о промени симбола.

Једини који су деведесетих година бојкотовали званичне државне симболе биле су присталице Либералног савеза Црне Горе. Они су на митинзима углавном носили ратне црногорске алај барјаке!
avatar
Narodnjak
Iskusan član
Iskusan član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 22
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Pet Apr 03, 2009 8:15 pm

Па види све што ти кажеш стоји али ти си питао колика је шанса да се промене тренутни државни симболи и ја сам ти рекао своју процену, која би чак могла да се оцени као оптимистична.
Наравно што се заставе тиче, ова тренутна је тотални фалсификат јер је историјска застава Црне Горе ова коју си ти окачио, а ратна застава је била црвена са великим белим крстом на средини (не орлом) и била је без обруба за разлику од садашње (која је тотални хералдички скандал).
Што се химне тиче то ни ја сам не знам шта би било најбоље, јер Онамо, намо је свечана песма, јесте лепа, али никада у народу није била широко прихваћена као химна. Која би била права химна Црне Горе не знам, али ако већ говоримо о жељама ја бих највише волео да то буде Боже правде, као химна заједничке државе Србије, Црне Горе и Републике Српске, ма како се та држава звала (а Велика Србија је свакако лепо име. Кад може Велика Британија што не би могла Велика Србија. А Лужички Срби би могли да учествују на играма комонвелта smile )
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Narodnjak Pet Apr 03, 2009 10:44 pm

Наравно што се заставе тиче, ова тренутна је тотални фалсификат јер је историјска застава Црне Горе ова коју си ти окачио, а ратна застава је била црвена са великим[u] белим крстом на средини

Истина је да је био велики бели крст на средини, али читао сам у књизи "Грбови, заставе и химне Црне Горе кроз историју", чији је аутор цетињанин Јован Маркуш, да је касније коришћена црвена војна застава на којој је био бели орао уздигнутих крила!

Izbori u Crnoj Gori Yucg861

Оваква војна застава је у употреби од 1885. године!

https://2img.net/r/ihimizer/img6/9929/vucjidozastava.jpg

А ово је црногорски крсташ Барјак, коришћен у бици на Вучијем Долу, 1876. године!Izbori u Crnoj Gori Vucjidozastava
avatar
Narodnjak
Iskusan član
Iskusan član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 22
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Dulence_Saviola Sub Apr 04, 2009 2:05 am

Ako bi zvao Luzicke Srbe, jel bi zvao Makedonce ? Smile

Samo da dodam na temu da bi eventualni opoziv priznanja drzave bio pravno nistav, ali recimo da posto ta **drzava** koja je proglasena na teritoriji AP KiM nije ispunjavala ni minimum uslova za drzavu ni samo priznanje nije imalo dejstvo... study
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od ZuLuofVozdovac Sub Apr 04, 2009 3:17 am

У њих не би звао, то је измишљена нација...

Па види везано за то да би опозив признања био правно ништав. Признање није конститутиван елемент ниједне државе, тако да као што ни једна не настаје признањем тако она ни не престаје да постоји ''отказивањем'' признања. Међутим признање је декларативан акт, тако да нека нова резолуција би само служило декларисању нове политике нпр. Црне Горе према Косову.
ZuLuofVozdovac
ZuLuofVozdovac
Super član
Super član

Muški Izbori u Crnoj Gori Empty
Broj poruka : 369
Godina : 38
Lokacija : Дедиње, Ужичка
Zanimanje : директор ЈАТ-а
Datum upisa : 05.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Dulence_Saviola Sub Apr 04, 2009 4:01 pm

ZuLuofVozdovac ::...види везано за то да би опозив признања био правно ништав. Признање није конститутиван елемент ниједне државе, тако да као што ни једна не настаје признањем тако она ни не престаје да постоји ''отказивањем'' признања. Међутим признање је декларативан акт, тако да нека нова резолуција би само служило декларисању нове политике нпр. Црне Горе према Косову.

Ako nije konstitutivan (a i ja mislim da nije) koji je onda znacaj priznanja, osim da bude pravni osnov uspostavljanja odnosa svojstvenih (nezavisnim i suverenim) drzavama? Kao takav je definitivan i potpun (osim ako je dat pod nekim uslovima ili uz rezerve, ili je priznata drzava samo u delimicnom kapacitetu), kao sto je i retroaktivan, naravno pod pretpostavkom da nije preuranjen (kao sto je slucaj sa pomenutom **drzavom** jer nisu ostvareni neki elementi, a o Povelji UN da ne govorim). U prilog ovako izlozenom shvatanju se izjasnio i Medjunarodni sud pravde u slucaju koji se ticao naknade stete pretrpljene u sluzbi OUN...
Dulence_Saviola
Dulence_Saviola
Legenda foruma
Legenda foruma

Muški Izbori u Crnoj Gori Odss-v11
Broj poruka : 1712
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Izbori u Crnoj Gori Empty Re: Izbori u Crnoj Gori

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu